סרט הגמר שלי היה "סרט זיכרון" והוא בעצם הכיל בתוכו את כל עולמי הפנימי עד אותן השנים בהתייחסותי לזיכרון מתועד ולשכול פרטי וקולקטיבי.                                              ראיון זה בתוכנית הבוקר של אברי גלעד והילה קורח, התקיים רגע לפני הקרנתו של הסרט במסגרת קרן סנונית בערוץ 2.

מתוך הכתבה ב-"הארץ"

"באפריל 2001 עלו אלעד ליטווק ויונתן קנסקביץ', שני חברים מקיבוץ גזית בעמק יזרעאל, עם מחלקת השריון שלהם לאייש קו בהר דב. שבוע ימים אחר כך נהרג ליטווק מפגיעת טיל בטנק שפיקד עליו, במוצב גלדיולה. קנסקביץ' האזין אז למתרחש ברשת הקשר. בזמן השבעה לחברו, החליט לעשות סרט זיכרון לחברו. אחר כך החליט לעשות גם סרט זיכרון לו עצמו.

"באתי אליו לפני הקו ואמרתי לו שיש לי הרגשה לא טובה", נזכר קנסקביץ'. בשיחה נוספת ביקש מליטווק להיות טען בטנק שלו, "אבל הוא סירב והסביר לי שזה לא בריא ששניים מאותו קיבוץ יהיו יחד באותו טנק".

"אחרי שגמרתי להכין את הסרט עליו", מספר קנסקביץ', "היתה לי תחושת סיפוק אדירה שהצלחתי לשמור משהו מהזיכרון של אלעד. הסרט לאלעד הוא החוויה הכי משמעותית שהיתה לי בחיים וזה הדבר הכי טוב שעשיתי למען הזולת. דבר שבא ממקום מאוד נקי".

כשגמר את הסרט הזה החליט קנסקביץ' שירצה לעשות סרטי תעודה – והחל ללמוד במגמת קולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית תל-חי. הוא החליט אז גם החלטה נוספת, לא שגרתית, לעשות סרט זיכרון לעצמו. הוא החל לצלם אותו בזמן הלימודים בתל-חי. לדבריו, "אחרי שאלעד נהרג, עסקתי כל הזמן בשאלה ?מה היה קורה אם זה היה קורה לי".

קנסקביץ' מודה ש"יש אנשים שקטלו אותי ואמרו שזה נרקיסיזם. זה לא משהו נורמלי, אנשים בטוח ירימו גבה, אבל יש לסרט סיבה וערך אישי ורגשי. זה לימד אותי המון על החיים, על לחיות ועל זיכרון".

במלחמת לבנון השנייה, בקרב בבינת-ג'בל, נהרג חייל נוסף מקיבוץ גזית, סמל-ראשון אורן ליפשיץ מפלוגת ההנדסה של הצנחנים. "זה הציף אצלי הכל", מספר קנסקביץ'. "יש כל הזמן סימן שאלה כזה. אנחנו חיים במדינה קצת פוסט-טראומטית. אתה עובד מחרדה לחרדה. אני זוכר שאחרי שאלעד נהרג הייתי בפחד מוות, כל שיחה עם ההורים הייתי אומר להם שאני אוהב אותם. סרט הזיכרון עלי הוא גם ניסיון להשתלט על הפחד, כאילו לחייך לו בעיניים, ניסיון לנצח אותו".

הסרט, "סרט זיכרון" שמו, יוקרן בשבוע הבא בתחרות הסטודנטים בפסטיבל "דוק- אביב". לדברי קנסקביץ' "יש פה ניסיון לשלוט ב'איך יזכרו אותך'. הרי אתה לא יכול לדעת מה יהיה. אני רוצה שהזיכרון יהיה הכי מדויק, הכי אותנטי".

לדבריו, הכנת הסרט ארכה ארבע שנים והסתיימה בדצמבר האחרון. "זו היתה הזדמנות לפתוח דברים – לדבר עם בני המשפחה על דברים שלא דיברתי אתם, לשאול שאלות שפחדתי לשאול, לספר דברים שלא סיפרתי. הסרט הוא מראה ששמתי לעצמי, והתנסות מדהימה".

× צרו קשר בוואטסאפ